Klubvinder 2019

Alle klubbens medlemmer kan deltage i konkurrencerne om at blive årets Klubvinder. Der vil være top 10 liste for både hanner og tæver.

Fra 2019 går vi tilbage til at Klubvinder titlen vindes ved at samle flest point på klubbens udstillinger. Der kan samles point fra 5 udstillinger.

Konkurrencen følger kalenderåret og kåringen sker ved årsafslutningen.

Klubvinderen får titlen Klubvinder, der kan registreres på hundens titelliste hos det land, hunden er registreret. Titlen lyder: KLBV (årstal), eksempelvis KLBV 19. Denne titel er der kun den ene hund, der kan opnå.

Du kan læse mere om reglerne her: Pointsystem-2019

I tabellen nedenfor finder du opgørelsen over dette års Klubvinder konkurrence (følger et kalenderår).

KLUBVINDER 2018 (th) OG KLUBVINDER MODSAT KØN 2018

Chow Chow BIR Piuk Chow Possesses Black Passion Stine Hjelme BIM Orinells Rising Star Mette Maj Lindorff, Gunnar Nymann

Pointlisten er opdateret efter klubudstillingen i Bornholm d. 16. august og viser resultatet år til dato. Sidste pointgivende udstilling til Klubvinder konkurrencen er årsafslutningen i Herlufmagle d. 17. november 2019.

 ÅRETS CHOW CHOW HANNER  
PlaceringHundPointAntal udstillet*
1CH Kool Kashmir From Kwaitang
O: E.M. og S.J. Walker / E: Merete Kvetny og Michael Lunau
1064
2CH Bon Triumph Number One
O: M.V. Vekovischeva, RU / E: Susanne Dammann
1004
3CH Piuk Chow Possesses Black Passion
O: Susanne & Michael Lunau / E: Stine Hjelme
723
4Piuk Chow Passes Jazz To The People
O: Michael & Susanne Lunau / E: Dennis Hessner & Vivian Brudlykke
613
5CH Nørskov's Johnny be Good
O: Charlotte Nørskov Jensen / E Charlotte Nørskov Jensen, Deborah & Tom Spence
602
6CH Hsiung Kou's Master Manny
O: Lis Taul & Preben Krog / E: Ingelise Rasmussen
292
7Irin's Akvamarin Lya Minor
O: I. G. Svetlichnaya / E: Susanne Dammann
272
8CH Simauta Dess Messing
O: E. G. Elyutina, R / E: Lise-Lotte Adler
241
9CH Miketilla Monte Carlo
O: Elaine Cannon, UK / E: Lis Taul, Preben Krog
242
10CH Diamond Shen Te Chows
O: Andrea Jurcan, RS / E: Mette Maj Lindorff
211
11Estee Lauder Djalo
O: Svetlana Erinova, RU / E: Mette Maj Lindorff
181
12Chan-Lo's Gigi D*Agostino
O: Charlotte Jensen, Louise Sander Christiansen / E: Louise Sander Christiansen
161
13Bakkebo's Rocking Remix
O: Susanne Danielsen / E: Søren Hilligsøe Outzen
111
14Dian Shan Nightflight To Venus
O: Hanne Fogtmann & Kaj Pedersen / E: Kathe Mortensen
91
15Bakkebo's Rain Man
O: Susanne Danielsen / E: Mikkel Grønkjær
91
16Bidachows Happy Smooth Harley
O: Birgit Dammann / E: Gunnar & Helle Rasmussen
71
ÅRETS CHOW CHOW TÆVER
PlaceringHundPointAntal udstillet*
1CH Bon Triumph Naomi
O: M.V. Vekovischeva, RU / E: Susanne Dammann
1024
2CH Bao-Fang's Fen-Hong-Se Nu Shi
O: Abbelone og Ib Perlblad / E: Michael og Susanne Lunua
803
3Sumichow´s First Love
O & E: Susanne Dammann
522
4CH A & L Of The Island Confetti
O: Maria Luisa Noguera Feliu Cabrera, ES / E: Lise-Lotte Adler
372
5CH Piuk Chow Sweet Queen Of Phantasy
O & E: Michael & Susanne Lunau
301
6CH Peli's Citta To Flensborg
O: Poul Erik Flensborg / E: Birgit Pedersen
292
7Ba-Tong's Anuska - ain't she sweet
O & E: Gunna Rask Kristensen
292
8Ba-Tong's Stylish Saga
O & E: Gunna Rask Kristensen
271
9CH Purpl Sheides Vogue La Champ
O: E.V. Yurchak, RU / E: Lis Taul, Preben Krog, Charlotte Nørskov Jensen
261
10Dar Lap-Landii Didilya Doch' Lady
O: E. S. Lapshina, RU / E: Charlotte Nørskov Jensen
261
11CH Bao-Fang's Hong-Se Yue-Liang
O: Abbelone & Ib Perlblad / E: Stine Hjelme
262
12Its My Love O'Niki
O: M. A. Ganicheva, RU / E: Annalise Stagebo
252
13Nørskov's Jenny
O: Charlotte Nørskov Jensen / E: Lisbeth Jensen
253
14Bakkebo's Royal Roxanna
O & E: Susanne Danielsen
231
15Havana Lietuvos Liutas
O: Loreta Tamaseviciené, LI / E: Mette Maj Lindorff
231
16Banvin Fun Zoey
O: Yu. N. Vinogradova, RU / E: Charlotte Jensen
151
17CH Freja
O & E: Susanne Dammann
151
18Bidachows International Miss Ilina
O: Birgit Dammann / E: Jytte Jespersen
121
19Arwen Chava V. Juttersburch
O: Tineke van Der Heide-Das, NL / E: Birgit Dammann
111
20Danabear's Bjørk
O: Dorethe og Torben Aagaard / E: Janne Andersen
111
21Nellwood's Unnie
O: Annika Persson, SE / E: Aase Bach
101
22Hjelme China In Your Hand
O & E: Stine Hjelme
91
23Bakkebo's Queen Of Quality
O & E: Susanne Danielsen
71
24Bao-Fang's Tan ruan Jiao Tang
O: Abbelone & Ib Perlblad / E: Henning Tvekov
71
25Nørskov's Just the one
O: Charlotte Nørskov Jensen / E Charlotte Nørskov Jensen, Deborah & Tom Spence
71
26Hsiung Kou's Miss Malika
O & E: Lis Taul & Preben Krog
61
27Cherry
O & E: Sabrina Nielsen
51